Separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore pretendojnë se dhjetëra ukrainas të kapur gjatë luftimeve për pushtimin e Mariupolit janë vrarë nga granatimet ukrainase.

Daniil Bezsonov, një zëdhënës i separatistëve të mbështetur nga Rusia në rajonin e Donetskut, thotë se të paktën 40 të burgosur lufte ukrainas u vranë.

75 të tjerë u plagosën të premten kur dyshohet se bombardimet ukrainase goditën një burg në qytetin Olenivka.
Trupat ukrainase u kapën rob pas luftimeve të ashpra për qytetin port jugor të Mariupolit, ku u strehuan në fabrikën e çelikut Azovstal për muaj të tërë.

Nuk ka ende një koment nga Kievi mbi pretendimin.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: