Autoritetet e SHBA janë të vendosur të shmangin përsëritjen e prishjes së sigurisë gjatë trazirave të 6 janarit në Kapitol duke u përgatitur ndaj një tubimii të mundshëm  ditën e sotme në mbështetje të të arrestuarve pas kryengritjes.

Shefi i Policisë së Kapitolit Thomas Manger tha të premten se ka pasur “disa kërcënime” të dhunës të lidhura me demonstratën e planifikuar të mbahet në mesditën e sotme në Uashington në perëndim të ndërtesës së Kapitolit.

“Është e vështirë të thuash nëse ato janë të besueshme apo jo,” tha Manger në një konferencë shtypi.

Si rezultat, Policia e Kapitolit dhe agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit vendor dhe federal kanë marrë tashmë një numër masash sigurie, duke përfshirë vendosjen e Gardës Kombëtare në gatishmëri dhe ri-instalimin e rrethimit rreth Kapitolit.

Ngjarja po organizohet nga një grup që proteston për ndjekjet e vazhdueshme federale të qindra njerëzve të akuzuar pas kryengritjes së 6 janarit nga një turmë e mbështetësve të ish -Presidentit Donald Trump që kërkojnë të prishin certifikimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. It’sshtë e paqartë për organizatorët dhe policinë se sa protestues dhe kundër-protestues do të shfaqen të shtunën.

 

(BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: