Shijet shumë të njohura në produktet e duhanit në Spanjë me duhanpirësit më të rinj do të hiqen gradualisht.

Qeveria spanjolle do të ndalojë aromat në të gjitha produktet e duhanit, veçanërisht në cigaret elektronike, të cilat tani e tutje do t’u nënshtrohen të njëjtave rregullore si cigaret konvencionale, siç njoftoi dje ministri i Shëndetësisë.

“Aromat e produkteve të duhanit (filtra, letra rrotulluese, kapsula, etj.) tani janë të ndaluara” dhe lëngu i përdorur në cigaret elektronike do t’i nënshtrohet “të njëjtës rregullore si duhani konvencional”, shkroi ministrja e shëndetësisë e vendit, Monica García në platformën X të kabinetit.

Masa do të zbatohet brenda tre muajve pas publikimit të dekretit.

Ministri tha X se qeveria e socialistit Pedro Sanchez aktualisht po punon për “një plan për parandalimin dhe kontrollin gjithëpërfshirës të duhanit që do të përfshijë rregullimin e pajisjeve të avullimit, krijimin e hapësirave pa duhan dhe zona të tjera për të parandaluar varësinë dhe mbrojtjen e shëndetit publik”.

Si një lloj alternativ i pirjes së duhanit, pajisjet e avullimit ose cigaret elektronike, ndonëse ato ndonjëherë paraqiten si një mjet për të ndaluar përfundimisht duhanin, më në fund janë vendosur si zëvendësues për cigaret konvencionale.

Një avullues ngroh një lëng për të lëshuar një aerosol, i cili zakonisht përmban nikotinë dhe aromatizues, por nuk çliron katran ose monoksid karboni — dy substancat më të dëmshme në cigare që shkaktojnë kancer dhe sëmundje të zemrës.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), cigarja elektronike mbetet një produkt “i dëmshëm”, i cili çliron një substancë “varësie” si nikotinë. Spanja ka ende një numër të madh duhanpirësish, të cilët lejohen të pinë duhan në tarracat e bareve, megjithëse numri i tyre është ulur ndjeshëm.

Rreth 26% e të rriturve spanjollë pinë duhan në baza ditore, një normë që tejkalon mesataren globale (22.3%), sipas raportit të fundit të OBSH-së për duhanin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb