Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi të enjten se NATO mbështet plotësisht neutralitetin dhe pavarësinë kushtetuese të Moldavisë.

“NATO mbështet plotësisht dhe respekton neutralitetin kushtetues të Moldavisë dhe mbështet plotësisht pavarësinë dhe sovranitetin e saj”, tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në selinë e aleancës në Bruksel, së bashku me Igor Dodon, presidenti i Moldavisë.

Stoltenberg tha se Moldavia është një partnere e ngushtë e NATO-s dhe se kanë punuar së bashku për përfitim të ndërsjellë për më shumë se 25 vjet.

Ai tha se Moldavia, pjesë e Luftës së Ftohtë nga Bashkimi Sovjetik, nuk ka dëshirë të anëtarësohet në NATO, duke shtuar se “neutralitet nuk do të thotë izolim”.

“NATO mbështet plotësisht një Moldavi të qëndrueshme dhe të sigurt dhe ne duam të shohim stabilitet dhe prosperitet në vendin tuaj”, tha shefi i NATO-s.

Stoltenberg gjithashtu tha se është e rëndësishme që Moldavia të vazhdojë reformat e saj demokratike, veçanërisht për të luftuar korrupsionin dhe forcuar gjyqësorin.

Nga ana e tij, Dodon tha se Moldavia është një shtet neutral dhe nuk dëshiron të rreshtohet me asnjë bllok ushtarak.

“Është shumë e rëndësishme për ne që të konsolidojmë neutralitetin tonë”, tha ai, duke shtuar se Moldavia është e hapur për bashkëpunim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb