Autoritetet suedeze kanë penguar sulmet e planifikuara terroriste kundër kryeministrit Ulf Kristerson, tha ai të enjten.

“Ne kemi mësuar se sulmet e planifikuara terroriste janë parandaluar,” tha Christerson në një konferencë shtypi, pa dhënë detaje.

Këtë të enjte, agjencia e sigurisë SAPO kishte njoftuar se po rriste nivelin e kërcënimit kundër vendit nga niveli tre në nivelin e katërt në një shkallë prej pesë pikësh, ndërsa tensioni ndërkombëtar u rrit për djegien e kopjeve të Kuranit në protestat në vendin skandinav.

“Kërcënimi kundër Suedisë ka ndryshuar gradualisht dhe kërcënimi i sulmeve nga islamistët e dhunshëm është rritur gjatë vitit”, tha agjencia e sigurisë në një deklaratë.

Sipas SAPO, ndërsa Suedia konsiderohej më parë një objektiv legjitim për sulme terroriste, tani ajo konsiderohet një objektiv prioritar.

“Vendosa sot të rris nivelin e kërcënimit terrorist nga i ngritur në kritik”, tha shefja e inteligjencës suedeze Charlotte von Essen në një konferencë shtypi, duke shtuar se ajo besonte se kërcënimi i sulmeve “do të zgjasë për një kohë të gjatë” në vend.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb