Ministria e Shëndetit Publik të Tajlandës tha të mërkurën se vendi ka zbuluar gjithsej 739 raste të variantit të COVID-19 Omicron deri më sot, duke përfshirë 488 mbërritje jashtë shtetit dhe 251 infeksione lokale.

Megjithëse shumica e rasteve të reja COVID-19 të raportuara në Tajlandë janë ende ato të variantit Delta, më shumë raste të Omicron kanë filluar të shfaqen, tha Supakit Sirilak, drejtor i përgjithshëm i Departamentit të Shkencave Mjekësore nga Ministria e Shëndetit Publik.

Sipas zyrtarit, infeksionet Omicron janë gjetur tashmë në të paktën 33 provinca, nga të cilat 19 dihet se kanë raste nga infeksionet lokale. Shumë nga ata pacientë të infektuar lokalisht janë të lidhur me transmetimin nga grupi Kalasin.

Tre provinca – Bangkok, Kalasin dhe Phuket – përbënin më shumë se 60 përqind të këtyre rasteve të Omicron.

Ministria e Shëndetësisë Publike u bëri thirrje qytetarëve që të mbrohen me maska ​​​​për fytyrën, distancim social dhe larje të rregullt të duarve pasi këto masa janë provuar ende efektive në parandalimin e infeksionit nga të gjitha variantet e COVID-19.

Zyrtarëve të qeverisë u është thënë të punojnë nga shtëpia pas Vitit të Ri, ndërsa shkollat ​​do të fillojnë  me mësimin online si pjesë e masave paraprake për të mbajtur vendin të sigurt nga kërcënimi në rritje i variantit Omicron.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb