Bitcoin u rrit të hënën në një nivel të lartë pas një tremujori të vështirë  pasi u arritën kompromise të minutës së fundit mbi mënyrën e taksimit të aseteve të kriptove.

 

Monedha më e madhe dixhitale u rrit deri në 5.4% për të arritur në 46,245 dollarë gjatë orëve të tregtimit në Nju Jork.

 

Monedhat e tjera  gjithashtu përfituan, me Dash, Ether dhe Litecoin, ndër të tjera, secila deri në të paktën 5%. Indeksi Bloomberg Galaxy Crypto i aseteve më të mëdha dixhitale u rrit 8.1% në një moment, gjithashtu më i larti që nga maji.

 

“Ky veprim duhet të na tregojë se më e keqja është prapa nesh tani,” tha Matt Maley, shefi i strategjisë së tregut për Miller Tabak + Co.

Tubimi vjen pasi grupet bipartizane të senatorëve, të cilët kanë debatuar mbi kërkesën e raportimit të kriptomonedhës në faturën e infrastrukturës prej 550 miliardë dollarësh, arritën një kompromis, raportoi Bloomberg Neës. Sidoqoftë, nuk është ende e qartë se do të marrë një votë.

 

Ndërkohë, tregtarët po shikojnë tabelat e Bitcoin për të dhëna se ku mund të shkojë më tej. Indeksi i Forcës Relative 14-ditore të monedhës (RSI) tregon se është blerë shumë, megjithëse ka shkelur linjën mesatare lëvizëse 200-ditore në mes të tubimit. Monedha mund të gjente ende rezistencë atje – siç ndodhi në maj – megjithëse një pozicion i qëndrueshëm mbi të do të konsiderohej një zhvillim bullish. Shumë janë duke parë 50,000 dollarë si pragu kryesor i ardhshëm.

 

Duke korrigjuar më shumë se 50% dhe duke formuar baza të forta mbështetjeje brenda një tregu potencialisht afatgjatë të demave, shanset janë të prirura në favorin e Bitcoin-dhe të Eterit për të rifilluar trajektoren e tij në rritje, shkroi Mike McGlone i Inteligjencës së Bloomberg në një shënim. Vitet pas përgjysmimit kanë parë historikisht një vlerësim të madh, tha ai, dhe kriptomonedha origjinale mund të arrijë në 100,000 dollarë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: