Autoritetet turke kanë akuzuar pesë persona për ato që i quajnë postime provokuese në mediat sociale, pasi u ngritën pyetje në lidhje me reagimin e qeverisë ndaj tërmetit.

Një hetim sipas ligjeve të rrepta kibernetike të vendit identifikoi 18 të dyshuar, raportoi korrespondenti i Sky News për Evropën, Siobhan Robbins nga Adiyaman.

Banorët janë ankuar se mbështetja zyrtare u vonua shumë për të mbërritur në zonat e fatkeqësisë saqë ekuipazhet po nxirrnin kufomat, jo të mbijetuarit.

“Ky është një nga vendet ku thonë se për ditë të tëra nuk kanë pasur njeri këtu”, tha Robbins.

Presidenti Erdogan u tha më parë qytetarëve të tij që të dëgjojnë vetëm komunikimin nga autoritetet.

Ai tha: “Kjo është një kohë për unitet, solidaritet. Në një periudhë si kjo, nuk mund të mërzis njerëzit që bëjnë fushata negative për interesa politike.”

Qasja në Twitter në Turqi u bllokua dhe më pas u rivendos më herët këtë mëngjes, sipas observatorit të internetit Netblocks.

Zëvendësministri i Transportit dhe Infrastrukturës i Turqisë, Omer Fatih Sayan, tha se ata kërkuan “bashkëpunim të fortë” nga gjiganti i mediave sociale “për dezinformimin dhe raportet e rreme” që mund të “dëmtojnë rendin publik”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb