Dy të tretat e vendeve të klasifikuara si “jo të lira” për shkak të të dhënave të tyre të tmerrshme mbi të drejtat e njeriut dhe liritë civile kanë marrë armë të licencuara nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar gjatë dekadës së fundit, zbulon një analizë e re, shkruan The Guardian.

Siç shkruan media në fjalë, midis 2011-2020, Britania e Madhe licencoi armë në vlerë prej 16.8 miliardë paundësh për vendet e kritikuara nga Freedom House, një grup i të drejtave të njeriut i financuar nga qeveria amerikane.

Nga 53 vendet e vendosura për një rekord të dobët mbi të drejtat politike dhe të njeriut në listën e grupit, Mbretëria e Bashkuar u shiti armë dhe pajisje ushtarake 39 prej tyre.

Përfituesit e shquar përfshijnë Libinë, e cila mori 9.3 milionë paund pushkë sulmi, përbërës të automjeteve ushtarake dhe municione.

Analiza e mëtejshme nga Fushata me bazë në Londër Kundër Tregtisë së Armëve (CAAT) zbuloi se 11.8 miliardë funte armë ishin autorizuar nga qeveria e MB gjatë së njëjtës periudhë në listën e “vendeve me përparësi të të drejtave të njeriut”.

Dy të tretat e vendeve – 21 nga 30 – në listën e qeverisë britanike të regjimeve shtypëse kishin marrë pajisje ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar.

Departamenti për Tregti Ndërkombëtare gjithashtu ka identifikuar nëntë kombe si “tregjet thelbësore” për eksportet e armëve që grupet thonë se janë fajtorë për shumë abuzime të të drejtave të njeriut, përfshirë Egjiptin, Bahreinin, Katarin, Arabinë Saudite, Tajlandën dhe Turqinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb