Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov, ka bërë thirrje vendeve të botërore për ndihmë ndaj vendit të tij, për t’u çliruar nga agresioni i Vladimir Putinit. Ai e ka quajtur Putinin një “tiran që po fshihet në bunker”, duke paralajmëruar se ai mund të ndezë zjarre të reja dhe se ajo që po ndodhë në Ukrainë, mund të përsëritet në vendet tjera.

Ministri ukrainas ka kërkuar nga vendet tjera që të mbyllin hapësirën ajrore dhe të dërgojnë armë në Ukrainë.

Reznikov, përmes një postimi në Facebook, ka numëruar humbjet njerëzore dhe teknike të Ukrainës dhe të armikut të saj. Ai madje ka thënë se nëse zgjat lufta edhe disa ditë, humbjet e Rusisë me të vrarë dhe të plagosur do të tejkalojnë humbjet e 10 viteve të luftës në Afganistan.

Duke i quajtur krime lufte vrasjet e civilëve, ministri i Mbrojtjes ka thënë se Rusia nuk do të jetë në gjendje të mposhtë Ukrainën në një betejë të hapur dhe ta frikësojë nga granatimet kriminale të qyteteve të saj.

Ai ka kritikuar organizatat ndërkombëtare si OKB, Kryqi i Kuq Ndërkombëtar, OSBE, për të cilat ka thënë se po fshehën.

Fjalimi i plotë i Reznikovit:

Përshëndetje të gjithëve

Sot nuk i drejtohem vetëm liderëve të botës së lirë, por edhe njerëzve në mbarë botën.

Dy javë më parë, bota ndryshoi. Gjithçka ka ndryshuar, edhe pse jo të gjithë po e kuptojnë këtë.

Rusia ka sulmuar në mënyrë eksplicite Ukrainën. Tetë vjet më parë në Krime dhe në Donbass ata thanë “ne nuk jemi këtu”.

Tani Kremlini po bën luftë demonstrative kundër popullit tim. Kjo po ndodh në zemër të Evropës. Raketat fluturojnë qindra kilometra. Dhe qytetet paqësore janë mbresëlënëse. Sot janë qytetet tona. Nesër mund të jetë të kujtdo. Tuajat.

Asnjë paralajmërim, përpjekje për dialog apo shqetësim nuk kishte asnjë ndikim. Nuk ka rregulla dhe mekanizma ndërkombëtarë.

Kremlini nuk mund të kujdesej për përpjekjet tuaja për të komunikuar. Nuk ka të bëjë me OKB-në, APKE-në apo ndonjë institucion tjetër, ku ju po përpiqeni të mbani prezencën e tij. Ushtarët rusë sillen si terroristë dhe frikacakë.

Gjatë 11 ditëve, pushtuesit rusë kanë shkatërruar më shumë se 200 shkolla ukrainase, 34 spitale, më shumë se 1500 ndërtesa banimi. Tashmë është regjistruar se 38 fëmijë ukrainas janë vrarë nga ushtria ruse, më shumë se 70 janë plagosur.

Në total konfirmohen të dhënat për më shumë se 400 civilë të vrarë dhe më shumë se 800 të plagosur. Këto të dhëna janë padyshim jo të plota. Në fund të fundit, armiku organizoi një akt të vërtetë gjenocidi kundër Ukrainës. Vetëm në Mariupol janë marrë peng 400 mijë ukrainas. Ata janë granatuar vazhdimisht nga avionë, artileri reaktive dhe raketa.

Pushtuesit rusë qëllojnë në korridoret humanitare përmes të cilave civilët po përpiqen të arratisen. Ata vrasin ata që premtuan se do t’i lëshonin. Ata vrasin ata që përpiqen të shpëtojnë pengjet terroriste nga lëndimi ose uria. Këto janë krime lufte. Ky është një pikëllim kaq i tmerrshëm për Ukrainën. E megjithatë, më lejoni t’ju kujtoj se ushtarët rusë vrasin banorë të një vendi evropian.

Ku janë vlerat dhe idealet tuaja? Ku është puna e organizatave ndërkombëtare që kushton miliarda dollarë? Ku janë OKB, Kryqi i Kuq Ndërkombëtar, OSBE?

Ata u fshehën.

Unë sjell në vëmendjen tuaj se rreth 10 000 studentë nga vende të tjera në Ukrainë janë sot objektiva të terroristëve të Putinit. Mbi 2000 prej tyre tashmë janë marrë peng nga ushtarët rusë. Shumë prej tyre janë nga India, Kina, Turqia dhe vendet e Gjirit Persik.

Të rinjtë qëndrojnë në qytetet e bllokuara nga ushtria ruse – d.m.th. Chernihiv, Sumy, Kherson, Mariupol. Rusët i granatojnë këto qytete. Ata në fakt janë në luftë me të gjithë botën. Edhe me ata që përpiqen të qëndrojnë asnjanës. Kjo nuk do të funksionojë. E keqja nuk vepron në mënyrë selektive.

Më lejoni t’ju kujtoj se Ukraina ishte dhe është shtëpia e përfaqësuesve të më shumë se 100 kombeve. Ne kemi jetuar gjithmonë në paqe. Kemi shumë martesa të përziera, në të cilat kanë lindur fëmijë të bukur. Dhe këta fëmijë tani po vriten nga pushtuesit.

Pushtuesit po mbajnë peng gazetarët: aktualisht dihet për shtetasit britanikë në qytetin Stoyanka-2. Mbi grupin u qëllua dhe u plagos një gazetar tjetër, shtetas britanik. Gazetari, shtetas i Zvicrës, u qëllua dhe u grabit nga pushtuesit në rajonin e Mykolaiv. Fatkeqësisht, ju ende i lejoni pushtuesit ta bëjnë këtë.

Sot dua t’ju them një gjë – mos kini frikë. Mos ki frikë! Ashtu si ne që nuk kemi frikë.

Për 11 ditë, Ukraina hodhi poshtë mitin e fuqisë ushtarake të Rusisë. Gjatë 11 ditëve, luftëtarët ukrainas shkatërruan mbi 11 mijë ushtarë rusë. Kjo është më shumë se gjatë dy luftërave çeçene, të cilat zgjatën 6 vjet.

Disa ditë të tjera, dhe humbjet e Rusisë me të vrarë dhe të plagosur do të tejkalojnë humbjet e 10 viteve të luftës në Afganistan.

Ne kemi shkatërruar tashmë 300 tanke dhe një mijë automjete të blinduara. Më shumë se 40 avionë dhe pothuajse 70 helikopterë. Rusia ka humbur qindra parashutistë elitë dhe pjesëtarë të forcave speciale. Ato që tmerrojnë Afrikën, Lindjen e Mesme. Por jo Ukrainën.

Ne po i shkatërrojmë ata njësoj siç shkatërrojmë terroristët e tjerë që përshkojnë qytetet tona me raketa, ata që qëllojnë fëmijët.

Mos ki frikë! Njëlloj si djemtë dhe vajzat tona të reja që nuk kanë frikë të ndalojnë armikun. Njëlloj si fermerët tanë që nuk kanë frikë të kapin mjetet e blinduara të armikut. Njësoj si punonjësi i kompanisë postare që nuk kishte frikë të rrëzonte aeroplanin rus me MPADS.

Sot, Evropa ka një shans për të mposhtur një tiran që ka frikësuar të gjithë përreth për dekada.

Kjo kërkon që Ukraina të ngulmojë.

Rusia nuk do të jetë në gjendje të na mposht në një betejë të hapur. Nuk do të jetë në gjendje të na frikësojë nga granatimet kriminale të qyteteve tona.

Për të fituar ne kemi nevojë për ndihmë – qiell të mbyllur dhe armë. Ne do të mbrojmë veten dhe ju. Ne nuk kemi frikë nga rusët. Janë ata që ikin dhe robërohen me qindra.

Përveç armëve, çështja e qëndrueshmërisë së përgjithshme lind çdo ditë.

Ne kemi nevojë për burime për të siguruar ushtrinë tonë me uniforma, për të ushqyer njerëzit tanë. Për të rivendosur shpejt të shkatërruarit.

Ju duhet të rrisni presionin ndaj Rusisë. Dhe të gjithë ata që marrin para në Moskë. Sepse ata do të sjellin luftë në shtëpitë tuaja.

Bota ka ndryshuar. Ju duhet të merrni vendime shumë shpejt. Dua të them, lufta po vazhdon në Evropë. Kremlini mund të ndezë zjarre të reja.

Ne do të luftojmë dhe do të fitojmë gjithsesi. I gjithë populli ukrainas do të rezistojë. Por ndihma juaj do të shpëtojë jetë.

Përfshirë jetën e fëmijëve dhe të afërmve tuaj. Çdo ditë lufte nënkupton dhjetëra vdekje të civilëve. E evropianëve.

Falenderoj të gjithë ata që tashmë po ndihmojnë.

I bëj thirrje të gjithëve të tregojnë se bota e lirë nuk ka frikë nga një tiran i vetëm i fshehur në një bunker.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb