Presidenti amerikan, Donald Trump tha të enjten se asnjëherë nuk e kishte urdhëruar këshilltarin e tij të Shtëpisë së Bardhë, Don McGahn, që të shkarkonte prokurorin e posaçëm Robert Mueller, siç thuhet në raportin e hartuar nga zoti Mueller për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016.

“Ndryshe nga ç’ka raportuar në mënyrë të pasaktë media e lajmeve të rreme, – shkruante zoti Trump në Twitter, – unë asnjëherë nuk i kam kërkuar këshilltarit të atëhershëm të Shtëpisë së Bardhë Don McGahn që të shkarkonte Robertin Mueller-in, edhe pse kisha të drejtën ligjore për ta bërë këtë. Nëse do të doja shkarkimin e Muellerit, nuk kisha nevojë për zotin McGahn ta bënte këtë, mund ta kisha bërë vetë.”, raporton Rel.

Kreu demokrat i Komisionit gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve ka lëshuar një urdhër për të detyruar zotin McGahn të dëshmojë para komisionit dhe të dorëzojë dokumentet përkatëse, por nuk është e qartë nëse Shtëpia e Bardhë do ta pranojë urdhërin.

Presidenti Trump është zotuar se do të kundërshtojë çdo kërkesë të tillë nga demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve, që po përpiqen të hetojnë administratën e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb