Presidenti i Sri Lankës pranoi të hënën se ai bëri gabime që çuan në krizën më të keqe ekonomike të vendit në dekada dhe u zotua se do t’i korrigjojë ato.

Presidenti Gotabaya Rajapaksa e bëri pranimin teksa fliste me 17 ministrat e rinj të kabinetit që emëroi të hënën, ndërsa ai dhe familja e tij e fuqishme kërkojnë të zgjidhin një krizë politike që rezulton nga gjendja e rëndë ekonomike e vendit.

Sri Lanka është në prag të falimentimit, me gati 7 miliardë dollarë nga totali i saj prej 25 miliardë dollarësh në borxhin e jashtëm që duhet të shlyhet këtë vit. Një mungesë e madhe e këmbimit valutor do të thotë se vendit i mungojnë paratë për të blerë mallra të importuara.

Njerëzit kanë duruar muaj të tërë mungesash të gjërave thelbësore si ushqimi , gazi i gatimit, karburanti dhe ilaçet, duke u rreshtuar për orë të tëra për të blerë stoqet shumë të kufizuara në dispozicion.

“Gjatë dy viteve e gjysmë të fundit kemi pasur sfida të mëdha. Pandemia e COVID-19, si dhe barra e borxhit dhe disa gabime nga ana jonë, “tha Rajapaksa.

“Ato duhet të korrigjohen. Duhet t’i korrigjojmë dhe të ecim përpara. Duhet të rifitojmë besimin e njerëzve”.

Ai tha se qeveria duhet t’i ishte drejtuar herët Fondit Monetar Ndërkombëtar për ndihmë në përballimin e krizës së afërt të borxhit dhe nuk duhet të kishte ndaluar plehrat kimike në një përpjekje për ta bërë bujqësinë e Sri Lankës plotësisht organike. Kritikët thonë se ndalimi i plehrave të importuara kishte për qëllim ruajtjen e zotërimeve të këmbimit valutor në rënie të vendit dhe dëmtimin e rëndë të fermerëve.

Qeveria fajësohet edhe për marrjen e kredive të mëdha për projekte infrastrukturore të cilat nuk kanë sjellë asnjë para.

“Sot njerëzit janë nën presion të jashtëzakonshëm për shkak të kësaj krize ekonomike. Më vjen shumë keq për këtë situatë”, tha Rajapaksa, duke shtuar se dhimbja, shqetësimi dhe zemërimi i shfaqur nga njerëzit e detyruar të presin në radhë të gjata për të marrë sendet thelbësore me çmime të larta është e justifikuar.

Emërimet e kabinetit pasojnë javë të tëra protestash për mungesën e karburantit dhe ushqimit dhe kërkesave që Rajapaksa, familja e tij politikisht e fuqishme dhe qeveria e tij të japin dorëheqjen.

Shumë zemërim publik është drejtuar te Rajapaksa dhe, kryeministri Mahinda Rajapaksa. Ata kryesojnë një klan me ndikim që ka mbajtur pushtetin për shumicën e dy dekadave të fundit.

Mijëra protestues pushtuan hyrjen e zyrës së presidentit për të dhjetën ditë të hënën.

Presidenti dhe kryeministri mbeten në detyrë, por disa të afërm të tjerë humbën vendet e tyre në kabinet në atë që u pa si një përpjekje për të qetësuar protestuesit pa hequr dorë nga mbajtja e familjes në pushtet.

Shumë politikanë të lartë dhe ata që përballen me akuza për korrupsion u përjashtuan nga kabineti i ri në përputhje me thirrjet për një administratë më të re, megjithëse ministrat e financave dhe të punëve të jashtme ruajtën pozicionet e tyre për të ndihmuar në rimëkëmbjen ekonomike.

Shumica e kabinetit dha dorëheqjen më 3 prill pasi protestat shpërthyen në të gjithë vendin dhe demonstruesit sulmuan dhe vandalizuan shtëpitë e disa ministrave të kabinetit.

Partitë opozitare hodhën poshtë një ofertë të Presidentit Rajapaksa për të formuar një qeveri uniteti me të dhe vëllain e tij të mbetur në pushtet. Partitë opozitare nuk kanë arritur ndërkohë të fitojnë shumicën parlamentare.

Javën e kaluar, qeveria tha se po pezullonte shlyerjen e huave të huaja në pritje të bisedimeve me Fondin Monetar Ndërkombëtar. Ministri i Financave Ali Sabry dhe zyrtarët u nisën për bisedime me FMN-në të dielën. FMN dhe Banka Botërore po mbajnë takime vjetore në Uashington këtë javë.

Sri Lanka gjithashtu i është drejtuar Kinës dhe Indisë për kredi urgjente për të blerë ushqime dhe karburant.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb