Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka shpërthyer ndaj Kievit duke thënë se Ukraina është shndërruar në një oligarki dhe të gjithë liderët e saj janë të interesuar vetëm të “vjedhin” vendin dhe të pasurohen.

Lukashenko i bëri komentet të mërkurën gjatë një fjalimi në një mbledhje e zyrtarëve të profilit të lartë dhe figurave publike. Lukashenko shpërtheu kundër vendit fqinj, duke akuzuar presidentët dhe “oligarkët” e tij për vjedhjen e pasurisë së Ukrainës.

Procesi filloi menjëherë pasi Ukraina u bë një shtet i pavarur pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe është përkeqësuar me kalimin e kohës, argumentoi Lukashenko.

“Vetëm mendo – një vend i begatë. Toka është pjellore, gjysma e tabelës periodike në tokën e saj, dy dete, miniera, gjigantë industrialë. Njerëzit janë krijues, punëtorë. Jetoni, jini të lumtur dhe pasurohuni. Dhe ata u pasuruan, por vetëm shumë pak, në traditat shumë ‘më të mira’ të demokracive të Evropës Perëndimore, ” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb