Lockdown-i më i gjatë në botë që nga fillimi i pandemisë përfundon në Melburn.

Qyteti ka kaluar 262 ditë, gati nëntë muaj, në izolim që nga marsi 2020. Nga nesër restorantet dhe kafenetë do të rihapen për personat e vaksinuar plotësisht. Mbetet detyrimi për të mbajtur një maskë brenda dhe kapacitet i kufizuar.

“Rruga e gjatë përfundon sonte’’, theksoi kryeministri australian Scott Morrison.

Autoritetet kishin premtuar heqjen e bllokimit pasi 70 për qind e njerëzve të merrnin dy doza të vaksinës.

Për shumë qytetarë, ndalimi i përgjithshëm i lëvizjes jashtë shtëpisë midis orës 20:00 ose 21:00 dhe 5:00 nuk bëri asnjë ndryshim material në jetën e tyre. Për të tjerët, ishte një tejkalim shqetësues nga qeveria e shtetit pasi ajo u përpoq të frenonte rastet me balonë gjatë shpërthimeve më të këqija të Melburnit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb