Zv. kryeministri i Shqipërisë Erion Braçe pasi Ministria e Shëndetësisë konfirmoi dy rastet e para me koronavirus ka një apel për qytetarët. Në një status në Instatgram Braçe thotë se autoritetet janë të vendosura për të mos lejuar përhapjen kudo si dhe qytetarëve i rekomandon të kenë kujdes me higjienën.

Duke renditur edhe rekomandimet që kanë dhënë ISHP, Ministria e Shëndetësisë si dhe OBSH Braçe thotë se kryesore duhet të jetë mbrojtja e fëmijëve dhe të moshuarit. Tashmë këto dy kategori janë detyra e qytetarëve për t’u pasur në vëmendje sipas tij.

 

STATUSI I ERION BRAÇES

TANI DUHET QETESI,
VETEKONTROLL, DISIPLINE PER TE ZBATUAR CDO PROTOKOLL DHE CDO RREGULL TE SHPALLUR,
VENDOSMERI PER TE MOS LEJUAR PERHAPJEN KUDO!

Cdokush qe ka hyre nga Italia ne Shqiper dy javet e fundit dhe ka shenja te gripit, te telefonoje NUMRIN 127;

Cdokush qe ka hyre nga Italia ne Shqiperi gjate dy javeve te fundit duhet te vetekarantinohet per 14 dite;

PJESA TJETER ESHTE HIGJENA, HIGJENA, HIGJENA!

Lani duart shpesh dhe per 40 sekonda me uje e sapun, dizinfektoini me solucione me baze alkoolin;

Te gjitha vendet me grumbullime te medha, posacerisht shkollat duhet te 100 fishojne kujdesin ndaj higjenes;

Mos prekni gojen, hunden e syte me duar te palara, virusi hyn ne trup prej tyre!

MBRONI FEMIJET DHE TE MOSHUARIT!
ESHTE DETYRE!

 

View this post on Instagram

 

TANI DUHET QETESI, VETEKONTROLL, DISIPLINE PER TE ZBATUAR CDO PROTOKOLL DHE CDO RREGULL TE SHPALLUR, VENDOSMERI PER TE MOS LEJUAR PERHAPJEN KUDO! Cdokush qe ka hyre nga Italia ne Shqiper dy javet e fundit dhe ka shenja te gripit, te telefonoje NUMRIN 127; Cdokush qe ka hyre nga Italia ne Shqiperi gjate dy javeve te fundit duhet te vetekarantinohet per 14 dite; PJESA TJETER ESHTE HIGJENA, HIGJENA, HIGJENA! Lani duart shpesh dhe per 40 sekonda me uje e sapun, dizinfektoini me solucione me baze alkoolin; Te gjitha vendet me grumbullime te medha, posacerisht shkollat duhet te 100 fishojne kujdesin ndaj higjenes; Mos prekni gojen, hunden e syte me duar te palara, virusi hyn ne trup prej tyre! MBRONI FEMIJET DHE TE MOSHUARIT! ESHTE DETYRE!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb