TURQI

Një tërmet i fuqishëm goditi sot Stambollin por fatmirësisht nuk raportohet për njerëz të lënduar. Goditja e shkallës 5.7 u shoqëruar me dhjetëra goditje të tjera më të vogla në Turqinë Perëndimore.

Këto janë pamjet e frikshme të publikuara nga mediat vendase ku duket se si shkundet ky pallat shumëkatësh nga tërmeti.

Turqia është ndër vendet më sizmike aktive në botë, pasi ndodhet në disa linja aktive, ku një nga ato më potencialisht shkatërruese është Pika e Anatolisë Veriore (NAF), pika e takimit e pllakave tektonike të Anadollit dhe Euroazisë.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: