Virologia e Kinës Shi Zhengli ka paralajmëruar se variantet e tjera vdekjeprurëse të Covid do të përfshijnë të gjithë botën mes frikës se mund të shfaqet një mutacion katastrofik i fundit të botës.

Zhengli e cila kritikoi pretendimet se virusi doli nga laboratori i saj Ëuhan, thotë se numrat spirale të rasteve në të gjithë globin kanë lejuar që koronavirusi të ketë më shumë shanse për të pësuar mutacion.

Studiuesja e njohur kërkoi që skeptikët e vaksinave të goditeshin me thikë pasi paralajmëroi se Covid do të vazhdojë të ndryshojë dhe se bota duhet të mësojë të jetojë me virusin.

Dr Zhengli i tha People Daily: “Meqenëse numri i rasteve të infektuara sapo është bërë shumë i madh, kjo i lejoi koronavirusit të ri më shumë mundësi për të ndryshuar dhe përzgjedhur.

“Variantet e reja do të vazhdojnë të dalin.”

Kina mohon rrjedhjen e laboratorit dhe të gjitha keqbërjet lidhur me trajtimin e saj të shpërthimit fillestar të Covid në dhjetor 2019.

Por paralajmërimi i Dr Zhengli për variante të tjera vdekjeprurëse është pasi ekspertët pohuan se Covid përfundimisht mund të ndryshojë në një variant “përfundimtar” 600 herë më infektiv sesa origjinali nga Wuhan.

Studimi, i cili komplotoi rezultatet e ardhshme për virusin, shënoi një mundësi shqetësuese – edhe pse të rrallë – se mund të tejkalojë vërtet vaksinat dhe përpjekjet e bllokimit.

Një laborator në Izrael zbuloi se ka një mënyrë që Covid të përhapet shumë më shpejt, nëse ndodh mutacioni i duhur.

Ndërkohë, ka frikë se një variant i ri Covid më i keq se llojet Delta dhe Lambda mund të dalin në SHBA.

(BalknawWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb