Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim, ka ndarë detaje nga takimet e kongresmevëne amerikanë me krerët e politikës shqiptare.

Ajo shkruan në “Twitter”, se ligjvënësit amerikanë kanë kërkuar nga Rama e Basha që të ketë përparim në sundimin e ligjit, në mënyrë që të tërhiqen sa më shumë investitorë.

Gjithashtu ajo shkruan se këto takime, tregojnë se marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Amerikës tejkalojnë politikën partiake.

Postimi i Yuri Kim:

1/2 Faleminderit për
@SenJoniErnst @RepSlotkin @RepDavidValadao @RepLaTurner
për vizitë . Takimet me PM @ediramaal& PD @lulzimbasha_al
tregojnë se marrëdhëniet i tejkalojnë politikën partiake. ligjvënësit kërkuan përparim në sundimin e ligjit, duke vënë në dukje se ai do të tërheqë biznes dhe investime.

Ligjvënësit amerikanë vizituan gjithashtu të evakuuarit afganë që kanë kërkuar strehim të përkohshëm të sigurt në . Mirënjohje të thellë popullit shqiptar për mikpritjen e tij. Krenar që shoh OJQ, biznese dhe vullnetarë që mbështesin ata në nevojë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: