Ushtria ruse ka sjellë “ferrin” në Ukrainë, tha presidenti Volodymyr Zelensky .

Sidomos në zonat e vijës së parë të Donbass në Ukrainën lindore, situata është “shumë e vështirë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm, duke renditur pikat e nxehta të Bakhmut, Soledar dhe Kreminna. Në këto zona nuk ka “asnjë hapësirë ​​banimi që nuk është dëmtuar nga predha prej kohësh”.

Përveç kësaj, qyteti i Bakhmut ishte shkatërruar nga pushtuesit. “Një qytet tjetër në Donbass që ushtria ruse e shndërroi në një gërmadhë të djegur”, tha Zelensky. Më herët, këshilltari i tij Mykhailo Podolyak e kishte përshkruar situatën rreth Bakhmutit si “ferr në tokë”.

Larg vijës së parë të frontit, Ukraina vazhdon të punojë duke e mbajtur Rusinë ligjërisht përgjegjëse për pushtimin dhe pasojat e tij. “Ndihemi të mbështetur nga shtetet, si dhe nga organizatat ndërkombëtare dhe institucionet e të drejtave të njeriut”, tha Zelensky. Në përpjekjet për të ngritur një gjykatë të posaçme të modeluar sipas Tribunalit të Nurembergut, tha ai, Britania ka ofruar udhëheqje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb