Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka deklaruar se qëllimi i Moskës është shkatërrimi ushtarak, politik dhe ekonomik i Ukrainës.

Von der Leyen u shpreh se Rusia dëshiron të minojë vetë ekzistencën e Ukrainës si shtet dhe kjo nuk mund të lejohej të ndodhte.

“Bashkimi Europian do të krijojë një platformë rindërtimi për të bashkërenduar rindërtimin e Ukrainës sapo të përfundojë lufta. Platforma do të përdoret për të hartuar nevojat për investime, për të koordinuar veprimet dhe burimet e kanalit”, shtoi ajo në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës që po mbahet në Zvicër.

Ajo shtoi se Unioni ka mobilizuar rreth 6.2 miliardë euro në mbështetje financiare që nga fillimi i pushtimit rus.

“Dhe më shumë do të vijnë. Ne do të angazhohemi në mënyrë thelbësore në rindërtimin afatmesëm dhe afatgjatë”, sqaroi Von der Leyen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb