ITALI- Policia italiane ka arrestuar në Mastre, Venecia një shtetas turk, i dyshuar si rekrutues në grupin DHKP – C, grupi i të majtës ekstreme që vrau më 31 mars prokurorin Mehmet Selin Kiraz, në Stamboll.

Vrasja ka ndodhur pas ndërhyrjes blitz të policisë turk,e e cila ka arritur të vrasë edhe dy rrëmbyesit.

Ministri i Brendshëm i Italisë, Angelino Alfano deklaroi se “Niveli i alarmit është i tillë që ka çuar në nivele të larta sigurie,”

Mësohet se personi që rekrutonte në emër të grupit jetonte në Itali me gruan daneze dhe djalin e tij, ndëersa shteti turk e kishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për terrorizëm.

Policia ka arrestuar në Venecia Mestre një turke , rekrutuesi e pretenduar të DHKP – C, grupi i të majtës ekstreme që vrau 31 mars në Stamboll Mehmet pm Selin Kiraz . Vrasja ka ndodhur në të veçantë forcave bastisje që vrau dy rrëmbyesit e magjistratit . “Niveli i alarmit është i tillë që kontrollet e sigurisë janë shumë të larta ,” tha ministri i Brendshëm Angelino Alfano.

(ma.ar/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: