Dy studime që do të publikohen së shpejti në SHBA ngrenë shqetësime në lidhje me shfaqjen e një variant të ri të koronavirusit që shkencëtarët po e mbajnë nën vëzhgim në Kaliforni.

Ata lënë të kuptohet se varianti mund të jetë jo vetëm më ngjitës, por gjithashtu mund të shkaktojë forma më të rënda të sëmundjes. Studimi është në fazat e tij shumë të hershme, ndërsa shkencëtarët thonë se kërkon ende shumë punë.

Një ekip në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco, siç bëjnë me dije mediat e huaja, testoi mostrat e virusit nga vatra të fundit të Covid-19 në të gjithë Kaliforninë dhe zbuloi se ky variant po bëhej më i zakonshëm. Nuk u pa në asnjë mostër nga shtatori, por në fund të janarit u gjet në gjysmën e mostrave.

Ky variant, të cilin ekipi e quan B.1.427 / B.1.429, ka një model të ndryshëm mutacionesh sesa variantet e parë për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, të quajtur B.1.1.7 dhe në Afrikën e Jugut, të quajtur B.1.351.

“Një mutacion specifik, mutacioni L452R, në domenin lidhës të receptorëve të proteinës spike mund të lejojë që virusi të vendoset në mënyrë më efikase në qeliza. Të dhënat tona tregojnë se ky është me gjasë mutacioni kryesor që e bën këtë variant më infektues,” tha për CNN Dr. Charles Chiu, drejtor i asociuar i laboratorit mikrobiologjik klinik në UCSF, i cili drejtoi një nga studimet.

Po ashtu, janë gjetur prova se ky mutacion mund të jetë më i rrezikshëm.

“Në këtë studim, ne vërejtëm rritjen e ashpërsisë së sëmundjes së lidhur me infeksionin B.1.427 / B.1.429, përfshirë rrezikun e rritur të kërkesës së lartë për oksigjen,” shkruhet në draft.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb