Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres kanë diskutuar sigurinë bërthamore në kontekstin e situatës kërcënuese në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (ZNPP).

“Unë fola me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres. Ne diskutuam çështjen e sigurisë bërthamore në kontekstin e situatës kërcënuese në NPP Zaporizhzhia. Mirënjohës për qëndrimin e qartë në lidhje me mosnjohjen e OKB-së të referendumeve të rreme të mbajtura në territoret e pushtuara të Ukrainë”, shkroi presidenti.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA, Rafael Grossi, tha më herët se sulmet e reja në territorin e NPP-së Zaporizhzhia më 26-27 shtator tregojnë “nevojën urgjente” për të krijuar një zonë të sigurisë bërthamore dhe fizike rreth uzinës dhe se ai është i gatshëm të vazhdojë konsultimet për këtë temë në Ukrainë dhe Rusi.

ZNPP, termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, është pushtuar nga ushtria ruse që më 4 mars. Që atëherë, pushtuesit kanë vendosur pajisje ushtarake dhe municione në stacion, duke bombarduar zonën përreth. Rusët po bombardojnë gjithashtu vetë stacionin, duke shkatërruar linjat e energjisë, duke shkaktuar mbylljen e reaktorëve bërthamorë dhe duke fajësuar Forcat e Armatosura të Ukrainës për këtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb