Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ftuar presidentin kinez Xi Jinping të vizitojë Kievin.

“Ne jemi gati ta shohim atë këtu,” tha ai. “Dua të flas me të. Kam pasur kontakte me të para luftës në shkallë të gjerë. Por gjatë gjithë këtij viti, më shumë se një vit, nuk kam pasur.”

Kina, e lidhur ekonomikisht dhe politikisht e favorshme ndaj Rusisë gjatë shumë dekadave, i ka siguruar Putinit mbulesë diplomatike duke mbajtur një pozicion zyrtar neutraliteti në luftë.

Xi vizitoi Putinin në Rusi javën e kaluar, duke ngritur perspektivën se Pekini mund të jetë gati t’i sigurojë Moskës armët dhe municionet që i nevojiten për të rimbushur rezervat e saj të varfëruara. Por udhëtimi i Xi përfundoi pa ndonjë njoftim të tillë. Ditë më vonë, Putin njoftoi se do të vendoste armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

Zelensky sugjeroi se masa e Putinit kishte për qëllim të largonte vëmendjen nga mungesa e garancive që ai mori nga Kina.

“Çfarë do të thotë? Do të thotë se vizita nuk ishte e mirë për Rusinë,” spekuloi Zelensky.

Zelensky paralajmëroi më herët se nëse kombi i tij nuk fiton një betejë të zgjatur në një qytet kyç lindor, Rusia mund të fillojë ndërtimin e mbështetjes ndërkombëtare për një marrëveshje që mund të kërkojë Ukraina të bëjë kompromise të papranueshme. Ai ftoi gjithashtu liderin e Kinës, të lidhur prej kohësh me Rusinë, për të vizituar.

Nëse Bakhmut do të binte në duart e forcave ruse, presidenti i tyre, Vladimir Putin, do t’ia shiste këtë fitore Perëndimit, shoqërisë së tij, Kinës, Iranit, tha Zelensky.

“Nëse ai do të ndjejë pak erë gjaku, ai do të shtyjë, shtyjë, shtyjë,” tha Zelensky.

Udhëheqësi ukrainas foli me AP në bordin e një treni që e kalonte nëpër Ukrainë, në qytete pranë disa prej luftimeve më të ashpra dhe të tjera ku forcat e vendit të tij kanë zmbrapsur me sukses pushtimin rus.

Që atëherë, Ukraina  e mbështetur nga pjesa më e madhe e Perëndimit ka befasuar botën me forcën e rezistencës së saj kundër ushtrisë ruse më të madhe dhe më të pajisur. Forcat ukrainase kanë mbajtur kryeqytetin e tyre, Kievin, dhe kanë shtyrë Rusinë nga zona të tjera të rëndësishme strategjike.

Por ndërsa lufta hyn në vitin e saj të dytë, Zelensky e gjen veten të përqendruar në mbajtjen e motivimit të lartë si në ushtrinë e tij ashtu edhe në popullatën e përgjithshme ukrainase, veçanërisht miliona që kanë ikur jashtë vendit dhe ata që jetojnë në rehati dhe siguri relative larg vijave të frontit.

Zelensky është gjithashtu i vetëdijshëm se suksesi i vendit të tij ka qenë kryesisht për shkak të valëve të mbështetjes ushtarake ndërkombëtare, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa Perëndimore. Por disa në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë republikanin Donald Trump, ish-presidentin amerikan dhe kandidatin aktual të vitit 2024 kanë vënë në pikëpyetje nëse Uashingtoni duhet të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me miliarda dollarë ndihmë ushtarake.

Rivali i mundshëm republikan i Trump, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, sugjeroi gjithashtu se mbrojtja e Ukrainës në një “mosmarrëveshje territoriale” me Rusinë nuk ishte një prioritet i rëndësishëm i sigurisë kombëtare të SHBA. Ai më vonë e ktheu atë deklaratë pasi u përball me kritika.

Zelensky nuk përmendi emrat e Trump apo ndonjë politikani tjetër republikanë, shifra me të cilat ai mund të duhej të përballej nëse do të mbizotëronin në zgjedhjet e 2024. Por ai tha se ai shqetësohet se lufta mund të ndikohet nga zhvendosja e forcave politike në Uashington.

“Shtetet e Bashkuara me të vërtetë e kuptojnë se nëse ndalojnë së ndihmuari, ne nuk do të fitojmë”, tha ai në intervistë.

Zelensky së fundmi bëri një vizitë të ngjashme pranë Bakhmutit , ku forcat ukrainase dhe ruse janë mbyllur prej muajsh në një betejë të ashpër dhe të përgjakshme. Ndërsa disa analistë ushtarakë perëndimorë kanë sugjeruar se qyteti nuk është i një rëndësie strategjike të rëndësishme, Zelensky paralajmëroi se një humbje kudo në këtë fazë të luftës mund të vërë në rrezik Ukrainën.

Komentet e Zelenskyy ishin një pranim se humbja e betejës shtatë mujore për Bakhmutin, më e gjata e luftës deri tani do të ishte më shumë një humbje e kushtueshme politike sesa një humbje taktike.

Ai parashikoi se presioni nga një disfatë në Bakhmut do të vinte shpejt, si nga komuniteti ndërkombëtar ashtu edhe brenda vendit të tij. “Shoqëria jonë do të ndihet e lodhur,” tha ai. “Shoqëria jonë do të më shtyjë të bëj kompromis me ta.”

Deri më tani, Zelensky tha se nuk e ka ndier atë presion. Komuniteti ndërkombëtar është mbledhur kryesisht rreth Ukrainës pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt 2022. Në muajt e fundit,  liderë botërorë kanë vizituar Zelensky në Ukrainë, shumica e të cilëve udhëtojnë me trena të ngjashëm me ata që përdor Zelensky.

Presidenti bëri disa parashikime për pyetjen më të madhe që varet nga lufta: si do të përfundojë ajo. Megjithatë, ai shprehu besimin se kombi i tij do të mbizotërojë përmes një sërë “fitoresh të vogla” dhe “hapash të vegjël” kundër një “vendi shumë të madh, armik të madh, ushtri të madhe” .

Dhe vetë Ukraina? Ndërsa Zelensky pranoi se lufta “na ka ndryshuar”, ai tha se në fund, ajo e ka bërë shoqërinë e tij më të fortë.

“Mund të kishte shkuar në një mënyrë, për të ndarë vendin, ose në një mënyrë tjetër për të na bashkuar,” tha ai. “Jam shumë mirënjohës. I jam mirënjohës të gjithëve, secilit partner, popullit tonë, falë Zotit, të gjithëve që gjetëm këtë rrugë në këtë moment kritik për kombin. Gjetja e kësaj rruge ishte gjëja që shpëtoi kombin tonë dhe ne shpëtuam tokën tonë. Ne jemi bashkë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb