Në Ditën e Dinjitetit dhe Lirisë dhe Ditën e Trupave Sulmuese Ajrore të Ukrainës, Presidenti Volodymyr Zelensky u dha çmime personelit ushtarak dhe civilëve.

“Sot ne shënojmë dy festa të bashkuara nga trimëria dhe natyra liridashëse e ukrainasve. Dhe sot kam nderin t’u jap çmime shtetërore atyre, trimëria e të cilëve mbron me të vërtetë lirinë e Ukrainës dhe ndihma e të cilëve në mbrojtjen e Ukrainës është vërtet e denjë për t’u dhënë”, tha Zelensky.

Sipas shërbimit për shtyp të presidentit , ceremonia u mbajt në Sallën e Bardhë të Heronjve të Ukrainës në Pallatin Mariinsky në Kiev .

Zelensky falënderoi të gjitha njësitë e trupave të sulmeve ajrore dhe familjet e luftëtarëve.

“Çlirimi i rajonit të Kievit dhe rajonit Zhytomyr, rajonit të Kharkivit dhe rajonit Kherson, mbrojtja e fortë e rajonit të Donetsk dhe rajonit të Luhansk, e gjithë kjo tregon guximin dhe profesionalizmin e trupave të sulmeve ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës. Dhe jam i sigurt se do të vijë dita kur do të falënderojmë parashutistët ukrainas për kontributin e tyre heroik në çlirimin e Donbasit dhe të gjithë jugut të vendit tonë”, tha ai.

Sipas tij, tani armiku ka humbur iniciativën dhe ka ndjerë se forcat mbrojtëse të Ukrainës mund të çlirojnë të gjithë tokën tonë.

“Armiku tashmë e di se ukrainasit janë më të fortë. Dhe kjo ndodhi falë faktit që i gjithë populli ynë u ngrit për mbrojtjen e shtetit tonë, si dhe sepse njerëzit e denjë në botë na ndihmojnë”, theksoi Presidenti.

“Ne duhet të vazhdojmë të ruajmë forcën tonë të përbashkët dhe qëndrueshmërinë tonë për të arritur qëllimin kryesor, çlirimin e të gjithë tokës ukrainase dhe të gjithë popullit tonë. Jam i sigurt se kështu do të jetë,” shtoi Zelensky.

Sipas shërbimit për shtyp të presidentit, të pranishmit nderuan me një moment heshtje kujtimin e mbrojtësve që dhanë jetën për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb