Armin Laschet ka falenderuar kancelaren Angela Merkel  për mbështetjen e saj të fortë gjatë fushatës së tij elektorale. Njëzet e katër orë para zgjedhjeve , Merkel dhe Laschet folën me mbështetësit e Demokratëve Kristianë në Aachen, Gjermani, vendlindja e udhëheqësit të CDU.

Përveç kësaj, duke parë Merkelin në sy, ai tha se ishte në krye të vendit në krizat globale.

“Falënderoj Angela Merkel për këto 16 vjet. Gjithmonë më ka bërë përshtypje stili politik i Kancelares, veçanërisht pragmatizmi i saj,” shtoi ai.

Nga ana e saj, Angela Merkel tha:

“Nesër, Gjermania do të mbetet e qëndrueshme. Nuk ka rëndësi se kush do të sundojë Gjermaninë … Armin Lasset formohet duke ndërtuar ura dhe duke marrë njerëz me vete “.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb