Beteja e Rexhep Tayyip Erdogan dhe rivalit të tij opozitar Kemal Kilinçaroglou qëndron ‘kokë më kokë’ në  dy qytetet më të mëdha të Turqisë, Ankara dhe Stamboll.

Konkretisht, në Ankara Rexhep Tayyip Erdogan kryeson me një përqindje prej 48,66% krahasuar me Kemal Kilinçaroglou i cili është me 44,33%, ndërsa ky i fundit kaloi para përqindjeve në Stamboll.

Beteja në garën presidenciale është për shkak të rolit të dy kryebashkiakëve të qyteteve të mëdha, pasi kryetari i Bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglu dhe ai i Ankarasë, Mansur Yavas, kanë qëndruar në krah të Kemal Kilintsaroglou nga momentin e parë.

Sa i përket votave për Asamblenë e Madhe Kombëtare, Partia e Erdoganit për Zhvillim dhe Drejtësi mbledh 29,77% në Ankara, pas Partisë Popullore Republikane, e cila kryeson me 35,25%, ndërsa për Parlamentin, partia e Kemal Kilinçaroglu mbledh 27,83% kundrejt 39,06% të Përqindja e partisë Erdogan në Stamboll.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb