TIRANE

Partia socialiste mblodhi  sot Kryesinë për të zyrtarizuar emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e 30 qershorit për 61 bashkitë në vend. PS shqyrton kandidaturat e saj pak ditë para afatit ligjor, 13 Maj, të depozitimit të listave pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve

Gazetari Ergys Gjençaj i cili po ndjek zhvillimet nga PS, tha për “BalkanWeb” se në Bashkinë e Durrësit, PS do të garojë me drejtoreshën aktuale të Tatimeve në këtë qytet, Valbona Sako. Gjithashtu mësohet se në Bashkinë e Vorës, PS do të garojë në 30 qershor me Agim Kajmakun, në kurbin do të jetë Majlinda Cara, ndërsa në Shijak, Elton Arbana do të kërkojë votën për postin e kreut të Bashkisë. Ndërkohë në Gjirokastër, bashki e cila drejtohet nga Zamira Rami nga radhët e LSI, në garën e 30 qershorit, PS do të hyjë me emrin e Flamur Golemit, ndërsa në Rrogozhinë Haxhi Molla, është përzgjedhur nga socialistët si kandidat potencial për zgjedhjet vendore.

Kryesia zyrtarizoi sot kandidatët për 58 bashki, ndërsa pa një emër zyrtar mbeten bashkia e Peqinit dhe Hasi.

Partia Socialiste është e përqendruar në zgjedhjet lokale, pavarësisht se partitë kryesore opozitare nuk do të jenë pjesë e garës politike, pasi nuk janë regjistruar në KQZ dhe kanë deklaruar se do pamundësojnë zgjedhjet.

ELBASAN
1. Elbasan                            Gledian Llatja
2. Belsh                                Arif Tafani
3. Cërrik                              Andi Salla
4. Gramsh                          Klodian Taçe
5. Librazhd                        Kastriot Gurra
6. Peqin                             (Pa caktuar ende)
7. Përrenjas                       Nuri Belba

FIER
1. Fier                                 Armando Subashi
2. Lushnjë                         Fatos Tushe
3. Divjakë                          Fredi Kokoneshi
4. Patos                              Rajmonda Balilaj
5. Mallakastër                   Qerim Ismaili
6. Roskovec                       Majlinda Bufi

GJIROKASTËR
1. Gjirokastër                    Flamur Golemi
2. Tepelenë                       Tërmet Peçi
3. Këlcyrë                          Klemend Ndoni
4. Libohovë                       Luiza Mandi
5. Memaliaj                       Gjolek Guci
6. Përmet                          Alma Hoxha
7. Dropull                         Dhimitër Tola

SHKODËR
1. Shkodër                         Valdrin Pjetri
2. Fushë-Arrëz                 Fran Tuçi
3. Malësi e Madhe           Tonin Marinaj
4. Pukë                               Gjon Gjoni
5. Vau i Dejës                    Mark Babani

DURRËS
1. Durrës                             Valbona Sako
2. Krujë                               Artur Bushi
3. Shijak                             Elton Arbana

LEZHË
1. Lezhë                              Pjerin Ndreu
2. Kurbin                           Majlinda Cara
3. Mirditë                          Ndrec Deda

BERAT
1. Berat                              Ervin Demo
2. Kuçovë                          Kreshnik Hajdari
3. Poliçan                         Adriatik Zotkaj
4. Skrapar                        Adriatik Mema
5. Ura Vajgurore            Juliana Memaj

TIRANË
1. Tiranë                           Erjon Veliaj
2. Vorë                              Agim Kajmaku
3. Kamëz                          Rakip Suli
4. Kavajë                          Redi Kralji
5. Rrogozhinë                 Haxhi Molla

KORCË
1. Korçë                             Sotiraq Filo
2. Devoll                           Eduard Duro
3. Kolonjë                         Erjon Isai
4. Maliq                            Gëzim Topçiu
5. Pogradec                      Ilir Xhakolli
6. Pustec                          Pal Kolevski (aleat)

KUKËS
1. Has                                Liman Morina / Adem Lala (Pa konfirmuar)
2. Kukës                           Safet Gjici
3. Tropojë                        Rexhë Biberaj

DIBËR
1. Bulqizë                           Lefter Alla
2. Dibër                             Dionis Imeraj
3. Klos                               Ilmi Hoxha
4. Mat                               Agron Malaj

VLORË
1. Vlorë                             Dritan Leli
2. Konispol                      Shuaip Beqiri
3. Sarandë                       Ardian Gurma
4. Selenicë                       Pëllumb Binaj
5. Delvinë                        Majlinda Qilimi
6. Himarë                        Jorgo Goro
7. Finiq                            Kristo Kiço

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb