Në Greqi prej javësh tashmë vijon beteja me zjarret.

Mediat Helene shkruajnë se ndërhyrjet po bëhen si nga toka dhe ajri në zonat e Gortynias dhe rrethinat e saj.

Shtatë helikopterë e aeroplanë zjarrfikës, 578 zjarrfikës dhe 181 automjete dhe dhjetëra forca po punojnë për shuarjen e zjarrit në këto zona.

Ndërkohë banorët u evakuuan pasditen e djeshme. Zjarri në Gortynia ka shkaktuar dëme në shtëpi, arra dhe ferma, si dhe ka pasur ndërprerje në furnizimin me energji elektrike dhe ujë.

Autoritetet urdhëruan evakuimin e banorëve në 21 zona. Ndërsa në Evia-n veriore zjarri është në kontroll, por nuk është shuar ende.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb