Kryeministri i Australisë ka kërkuar falje që shkoi në një festë familjare gjatë zjarreve vdekjeprurëse që përfshinë vendin.

Scott Morrison shkurtoi pushimet në Hawaii me gruan dhe fëmijët e rritur pas një proteste publike për mungesën e tij në shtëpi gjatë një krize kombëtare.

Që nga shtatori, flakët shkatërruese kanë vrarë të paktën nëntë njerëz, përfshirë dy zjarrfikës, shkatërruan më shumë se 800 shtëpi dhe dogjën tre milionë hektarë tokë.

Morrison u kthye të shtunën, dy ditë pasi u shpall gjendja e jashtëzakonshme njëjavore në Uellsin e Ri Jugor për herë të parë që nga viti 2013.

Duke folur gjatë një konference për shtyp, Z. Morrison tha se me “përfitimin e mbikëqyrjes ne do të kishim marrë vendime të ndryshme”.

Morrison: “Më vjen mirë që njerëzit do të donin të dinin se unë po pushoja me familjen time, ndërsa familjet e tyre ishin nën një stres të madh.

“Por unë jam i kënaqur nga fakti që Australianët do të donin që unë të isha këtu, përkrah tyre ndërsa ata po kalonin këtë kohë të tmerrshme … dhe kërkoj falje për këtë,- u shpreh Morrison.

Morrison tha se vajti me pushime pasi po përpiqej të mbante një premtim për fëmijët e tij, por pranoi se kishte përgjegjësi si kryeministër.

Skynews Scott Morrison Australia 4874199

 

Skynews Bushfire Balmoral Australia 4874183

A. Ago BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb