Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Komuniteti arbëresh në Itali promovon identitetin kulturor arbëror në Festivalin e Pulias

20748038_1444503352331166_7527047370265524216_o-300x200

Ruajtja dhe promovimi i identitetit kulturor arbëror midis komunitetit arbëresh në Itali, ishte kryefjala e Festivalit të Pulias të organizuar në qendrën historike të San Marzano di San Giuseppe (Taranto), Itali.

Muzika, letërsia dhe shfaqjet artistike mberthyen me emocione të pranishmit, të cilët shijuan shfaqjen mbi një nga ritualët më të vjetra arbëreshe rreth martesës dhe të drejtuar nga Alfredo Traversa “Vej kurore”, të shoqëruar me muzikë të “Katundi në zembra” dhe me kostume nga shoqata “Rrënjët te tona-Grupe Arbreshë Shën Marcani”.

(BalkanWeb)


Komente ( 5 )

  • Leon leshi km jetuar 2 vjet ne cisternino 8 km larg nga shen mariano 24 vjet para por mbaj mend dhe me ka bere krenar qe jam shqiptar 1 nga 3 rastet ne emigracion1 vit ne greqi 2 vjet itali 21 vjet ne amerike kur nje fizamornicist arberesh me mbiemer albanezeluante ne ferogusto drejtusi e pyet aje shqiptar ai thote po ku ke lindur ne ketu po babai po gjyshe stergjyshi ketu ti je italian jo une jam shqiptar ai tha nuk e harroj kurredhe do vdes shqiptar sa te jetoj

  • @ Leon, qenke bere francez more cope katnari? “Luani” tates o bole!

  • Me e forta e qe te ben per te qeshur eshte kur shkojne ”’shqiptaret”’ aty e u thone se jemi vellezer, me emer e mbiemer Mustafa Muhameti ,apo Qamil Islami , yyyyyyyyyyy rrace e poshter qe na keni vjedhur dhe perdhosur gjuhen dhe zakonet
    Fytyre molla

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.