Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare skulptori i njohur Uran Hajdari

1499848958skulptori

TIRANE– Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare skulptori i njohur Uran Hajdari, i cili ka dhënë një kontribut të madh në artin shqiptar.

Hajdari është vlerësuar me çmimin e republikës së shkallës së parë, autor i dy ekspozitave vetjake “Satira në skulpturë”, autor i vepra monumentale “Çoni kockat në vendin tuaj”, “Abdyl Frashëri dhe Sulejman Vokshi”, Dervishi luzhës” dhe pjesëmarrës në ekspozita kombëtare dhe ndërkombëtare.

(d.d/BalkanWeb)


KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.