Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Politikani serb kërkesë qeverisë: Edi Rama të shpallet person ‘non grata’

ramavucicccc-640x427

SERBI– Një ditë pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama se nëse Bashkimi Evropian nuk i hap derën Shqipërisë për anëtarësimin nuk përjashtohet mundësia e bashkimit me Kosovën, kanë reaguar politikanët serbë.

Kryetari i Partisë Popullore të Serbisë, Nenad Popovic i ka kërkuar qeverisë serbe që të shpallë kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, “Person non grata” në territorin e Serbisë për shkak të deklaratës së tij për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën.

“Deklarata e Ramës përbën kërcënim të rrezikshëm, pasi Shqipëria në të ardhmen planifikon të aneksojë Kosovën, e cila me Kushtetutën tonë është pjesë e Serbisë”- ka thënë politikani serb.
Screenshot009
I pyetur një ditë më parë nga ‘Politico’ nëse do ta përjashtonte mundësinë e bashkimit me Kosovën, Rama tha: “Jo, sepse e vetmja mënyrë për të mbajtur Ballkanin në këtë gjendje paqeje dhe bashkëpunim është të mbajnë hapur rrugën drejt BE-së, të mbajnë një perspektivën të qartë, të mbajnë ndjesitë ndaj BE-së pozitive. Askujt nuk do t’i pëlqente që të ktheheshin nga vetja dhe të shihnin për bashkime të vogla, kushdo do të donte të përfshihej në një bashkim të madh. Por nëse nuk ka shpresë, nëse nuk ka perspektivë, hapësirë, atëherë, patjetër që bashkime të vogla mund të ndodhin”.
Screenshot010
(d.d/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

 • Une propozoj te ndalohen dhe deportohen qindra prostituta serve 2 lekshe qe jane ne shqiperi dhe mijra prostitute serbe ne kosove/dardani.

 • Ahahaha e kujt I intereson cfare thote ky kopili I parendesishem serv? ??

  Une them te shpallen non grate mijra prostituta zgjebse serve ne tokat shqiptare.

 • Mirë këta që historikisht na kanë dashur pa sy, pa veshë, dhe veçanërisht pa gojë, por ne kemi edhe politikanë meskëputur që kështu janë sjellë me ose pa qejf.
  Shumë mirë që larg frymës së urrejtjes dhe luftënxitës, larg ndjenjës së inferioritetit dhe vetëpërçmimit, të artikulohen sa më fortë dhe sa më qartë edhe interesat tona!
  Ne në Shqipëri kemi më tepër hapësira, por edhe Kosova ka mjaftueshëm hapësirë për të artikuluar interesat kombëtare brenda të gjitha normave që nuk cenojnë paqen dhe frymën e bashkëpunimit në Ballkan. Kuptohet qe kjo paqe dhe kjo frymë bashkëpunimi nuk duhet të përbëjë kosto për askënd përfshirë këtu edhe shqiptarët

 • Edhe nje aritje tjeter e Edit.
  Kur hasmi inatoset eshte fakt qe ke bere pune te mire. Te gjithe ne i mbajme mend deklaratat e Sales qe Shqiperia nuk mund te bashkohet me Kosoven te bere ne universitetin e Prishtines.
  “Turp per Salen dhe Kreshnik Spahine!” dhe “Bravo Edi!”.
  Le te pelcasin na inati serbe dhe greke!

 • Masakrimin e popullit te tyre e mbulojne shume bukur me shaska nacionaliste.Kjo eshte e verteta:Qe me ramen kosova sot eshte ne situaten politike nderkombetare me te rendomte ne keto vite pas pavaresise,ndersashqiptaret e shqiperise me te poshteruar me shume se kure ne europe.Serbet e dine shume mire kush eshte rama dhe i hedhin keto shaska per te ndihmuar ramen ne kete situate qe ndodhet ai sot ne shqiperi.As shqiperia as kosova nuk ka interes tani bashkimin se do ishte vetvrasje.

 • Me “forcat”tona zoti i pa pami.
  Bar do hame dhe “armikut”nuk do i dorezojme “shqiperine”qe cdo dite vigjelon si te hapen kufijte apo vizat nga syte kembet.
  Mire me sllavet kemi te drejte,me turqit,po me Greket ju islamista pa identitet pse na kakarisni?

 • e di sa u merzit Edi kur e degjoi kete gje mor nenad? ahhahahaha , mora vesh qe nuk hengri dreke sot

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .