Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Virxhinia, sulmon qytetarët me veturë, 1 i vdekur e 19 të plagosur

Screenshot_2

Një person ka vdekur dhe 19 të tjerë janë plagosur kur një person sulmoi turmën e qytetarëve me veturë, të cilët po kundërshtonin një tubim të së djathtës ekstreme në qytetin Charlottesville të Virxhinias, njoftoi policia amerikane.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump e dënoi dhunën dhe guvernatori i Virxhinias shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, raporton BBC.

E djathta ekstreme ka bërë thirrje për të protestuar kundër planeve për të hequr një statujë të një gjenerali, i cili kishte luftuar për konfederatën pro-skllavërisë gjatë Luftës Civile të SHBA-ve.

Përveç atyre që u plagosën në incidentin e makinave, Departamenti i Policisë së Charlottesville tha se 15 qyetarë të tjerë u plagosën në dhunën tjetër kundër marshimit të ekstremit të djathtë.

Një video e postuar në mediat sociale tregoi një makinë që po kalonte me shpejtësi në mes të turmës së njerëzve, tek të cilët dëgjoheshin britma të mëdha. Punonjësit e policisë njoftuan se drejtuesi i veturës është arrestuar. (o.k/BalkanWeb)


KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .