Gjithsej 41 civilë dhe një oficer policie kanë vdekur gjatë përleshjeve mbarëkombëtare midis mbështetësve të ish-presidentit Pedro Castillo dhe forcave të sigurisë në Peru që kanë zgjatur më shumë se një muaj, tha Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm. .

Në valën e protestave, veçanërisht në rajonin jugor, u plagosën 531 persona, përfshirë 355 civilë dhe 176 agjentë të Policisë Kombëtare, ndërsa 329 persona janë arrestuar, thuhet në njoftim.

Trazirat politike në vendin e Amerikës së Jugut filluan pas shkarkimit dhe arrestimit të presidentit të krahut të majtë më 7 dhjetor dhe betimit të Zëvendës Presidentes Dina Boluarte për të zëvendësuar Castillo.

Mbështetësit e Castillo-s i kërkuan Boluartes të jepte dorëheqjen dhe kërkuan lirimin e Castillo-s, si dhe zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe kongrese.

Më 14 dhjetor, presidentja e re shpalli një gjendje të jashtëzakonshme mbarëkombëtare 30-ditore për të frenuar dhunën.

Në Ayacucho, një nga rajonet më të goditura në dhjetor, policia arrestoi Rocio Leandro Melgar, president i Frontit të Mbrojtjes Popullore Ayacucho të enjten mbrëma. Melgar është nën hetim për akte të dhunshme, thuhet në deklaratë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm shtoi se ka hapur tetë hetime për vdekjet për të përcaktuar përgjegjësit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb