Qoftë një mik apo i njohur, pyesim veten nëse personi me të cilin kemi zgjedhur të ndajmë jetën tonë është me të vërtetë ai që duket apo fsheh një anë të errët.

Sa herë na ka ndodhur të dëgjojmë për dikë që në dukje është krejtësisht normal, i cili, befas, kryen një krim që askush nuk e priste se mund ta kryente. Mund ta përshkruanim si psikopat dhe, mbase është ose mbase nuk është!

Karakteristika të rëndësishme për të identifikuar një psikopat

Siç e kam përmendur tashmë, psikopati është një person që në pamje të parë duket normal, nuk jep ndonjë shenjë të dukshme që na lejon të kuptojmë se vuan nga psikopatia, prandaj është kaq e vështirë ta identifikojmë.

Është një gënjeshtar patologjik

Të gjithë gënjejmë, por gënjeshtra patologjike është tjetër histori! Një psikopat gënjen vazhdimisht në mënyrë që të jetë në gjendje të manipulojë dhe përdorë njerëzit përreth tij.

Është i papërgjegjshëm

A e dini se çfarë do të thotë të mos ndihesh i lidhur me asgjë apo askënd? Siç e kam përmendur tashmë, psikopati mund të ketë një punë të mirë dhe të krijojë një familje… por e gjithë kjo me një çmim të lartë!

Mashtron me sharmin e saj fals

Psikopati është në gjendje të tregojë më të mirën e tij para të tjerëve, duke fshehur me zgjuarsi qëllimet e tij të vërteta.

Ka patur një fëmijëri të përbërë nga abuzimi fizik dhe/ose psikologjik

Një psikopat ka të ngjarë të duket krejtësisht normal tani, por nëse kthehemi disa vjet pas, me siguri do të gjejmë një të kaluar shumë domethënëse.

Manipulon dhe kontrollon të tjerët

Psikopati manipulon të tjerët për të arritur qëllimet e tij. Megjithatë, ai e di shumë mirë se jo të gjithë njerëzit manipulohen lehtë dhe për këtë arsye vendos vetëm marrëdhënie me ata që janë më të predispozuarit për nënshtrim.

Nuk është një person empatik

Psikopati nuk ndjen asnjë emocion, nuk njeh trishtim, melankoli, mendime emocionale apo elementë të tjerë irracionalë (me përjashtim të vetëm egos); ai nuk është në gjendje as të veshë këpucët e të tjerëve.

BURIMI/ PSIKOLOGJIA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb