Ish-kryeministri i Britanisë, Boris Johnson i ka kërkuar Perëndimit që të mos bie në rrezikun e Rusisë për luftë bërthamore, por në vend të kësaj të rrisë furnizimin e tij me armatime për Ukrainën.

Johnson nga Forumi i Ekonomisë Botëtrore në Davod ka diskutuar për luftën në Ukrainë me presidentin Volodymyr Zelenski,y përmes një lidhje live.

Johnson  u shpreh se presidenti rus Vladimir Putin, do ta paraqesë atë si një përplasje bërthamore midis NATO-s dhe Rusisë, por perëndimi duhet ta quajë blofin e tij. “Ai nuk do të përdorë armë bërthamore”, tha ai.

“Njerëzit argumentojnë se ne nuk duhet të përshkallëzojmë dhe duhet të jemi të kujdesshëm për të bërë gjëra që provokojnë më tej Putinin. Si mund të përshkallëzojmë kundër një djali që po bën luftë të gjithanshme kundër një popullsie civile?”

Johnson, i cili refuzoi t’u përgjigjej pyetjeve në lidhje me mungesën e presidenti të Britanisë Rishi Sunak në Davos , u bëri thirrje liderëve botërorë që të mos shqetësoheshin për “Kremlinologjinë” dhe motivimin dhe rrethin e brendshëm të Putinit.

Ai tha se Putini nuk do të përdorte armë bërthamore sepse pasojat do të ishin shumë të mëdha.

“Ai nuk do ta bëjë kurrë sepse do ta vendoste Rusinë në një paralizë të plotë kriogjenike, ai do të humbiste të gjithë terrenin, të gjitha shtetet që po i japin atij përfitimin e dyshimit, indianët, kinezët, ata do menjëherë kthehuni masivisht kundër tij”, tha Johson.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: