Qeveria holandeze ka njoftuar se do të dërgojë një sistem mbrojtës raketor “Patriot” në Sliach në Sllovaki si pjesë e lëvizjeve të NATO-s për të forcuar mbrojtjen ajrore në Europën Lindore.

“Përkeqësimi i situatës së sigurisë në Europë si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës e bën këtë vendim të domosdoshëm”, tha ministrja e Mbrojtjes Kaisa Olongren.

Gjithashtu Gjermania edhe Gjermania do të dërgojë dy sisteme “Patriot” në Sllovaki.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb