Shtetet e Bashkuara aplikuan sanksione të reja të martën ndaj presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, i cili ka qenë aleat me Rusinë në luftën e saj në Ukrainë.

Një numër i rusëve të tjerë, duke përfshirë një gjykatës rus, u vunë në shënjestër të sanksioneve për shkelje të të drejtave të njeriut, sipas Departamentit të Thesarit të SHBA.

Sanksionet u aplikuan ndaj Lukashenkos si dhe gruas së tij, Halina. Ato do të bllokonin pronën dhe interesat e tyre në Shtetet e Bashkuara dhe do të ndalonin amerikanët të angazhoheshin në transaksione me ta.

“Përcaktimet e sotme tregojnë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të imponojnë pasoja konkrete dhe të rëndësishme për ata që përfshihen në korrupsion ose janë të lidhur me shkelje të rënda të të drejtave të njeriut”, tha Andrea Gacki, drejtori i Zyrës së Kontrollit të Pasurive të Huaja. “Ne dënojmë sulmet e Rusisë ndaj korridoreve humanitare në Ukrainë dhe i bëjmë thirrje Rusisë të ndërpresë luftën e saj të paprovokuar dhe brutale kundër Ukrainës.
SHBA aplikoi më parë sanksione ndaj anëtarëve të familjes së Lukashenkos në dhjetor pas një krize emigrantësh në kufirin e Bjellorusisë me Poloninë, e cila çoi në akuza për shkelje të të drejtave të njeriut.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë vënë në shënjestër Bjellorusinë me sanksione më parë për rolin e saj në pushtimin rus të Ukrainës, duke përfshirë shtrirjen e politikave të kontrollit të eksporteve në Bjellorusi dhe parandalimin e devijimit të teknologjisë dhe softuerit drejt Rusisë përmes vendit.

Përveç Lukashenkos, SHBA-ja shënjestroi katër individë të përfshirë në vdekjen e sinjalizuesit Sergei Magnitsky, i cili vdiq në rrethana të dyshimta në vitin 2009.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb