Deputetët finlandezë do të votojnë sot pasdite për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të Finlandës në NATO.

Si Finlanda, e cila ka një nga kufijtë më të gjatë të Evropës me Rusinë, ashtu edhe Suedia hoqën dorë nga politikat e tyre dekadash të mos-angazhimit ushtarak dhe aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n në maj të vitit të kaluar, pas pushtimit të Ukrainës nga Moska .

Por duke u përballur me më pak pengesa diplomatike se Stokholmi, Helsinki dëshiron të ecë përpara edhe përpara zgjedhjeve të përgjithshme të Finlandës në prill, pasi opinioni publik gjithashtu mbështet anëtarësimin. Finlanda dhe Suedia kanë mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s, përveç dy prej 30 anëtarëve të NATO-s, Hungaria dhe Turqia.

Miratimi i një projektligji do të thotë që Finlanda mund të veprojë me shpejtësi edhe nëse ratifikimet vijnë përpara se të formohet një qeveri e re.

“Tani është koha për të ratifikuar dhe për të mirëpritur plotësisht Finlandën dhe Suedinë si anëtarë,” tha të martën shefi i NATO-s Jens Stoltenberg gjatë një vizite në Finlandë. Legjislacioni pritet të kalojë lehtësisht, pasi oferta fillestare e anëtarësimit në maj u mbështet nga 188 nga 200 anëtarët në parlament.

Megjithëse miratimi i projektligjit nuk do të thotë që Finlanda do të bashkohet automatikisht me NATO-n pas ratifikimit nga Turqia dhe Hungaria, ajo vendos një afat për sa kohë mund të presë për fqinjin e saj.

Kancelari i drejtësisë i qeverisë, Tuomas Poysti, tha se pasi projektligji të miratohet nga parlamenti, presidenti mund të presë maksimumi tre muaj për ta nënshkruar atë.

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, u tha gazetarëve javën e kaluar se ai synonte të nënshkruante ligjin sapo të miratohej nga parlamenti, por se mund të priste deri në zgjedhjet e prillit për “arsye praktike”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: