Një palë atlete të veshur nga ylli i basketbollit amerikan Michael Jordan janë shitur për një rekord prej 1.47 milion dollarë  në ankand.

Jordan përdori atletet  Nike Air Ani kuqezi gjatë sezonit të tij të parë me Chicago Bulls në 1984. Ky ishte viti kur ai dhe Nike filluan bashkëpunimin e tyre për të krijuar markën e tij të firmës së rrobave dhe këpucëve.

Çmimi është më i larti i paguar ndonjëherë për këpucët e përdorura nga çdo sport. Jordan është parë nga shumë njerëz si lojtari më i mirë në historinë e basketbollit. Gardi i gjuajtjes, i cili kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij me Chicago Bulls, u bë një ikonë globale dhe ndihmoi në ngritjen e profilit të NBA-së në mbarë botën.

“Ky rezultat rekord për Jordan Nike Air Ships afirmon vendin e Michael Jordan dhe ekskluzivitetin Air Jordan në kulmin e tregut të atleteve,” tha Sotheby’s Brahm Wachter pas ankandit të së dielës në Las Vegas.

Atletet e firmosur u blenë nga Nick Fiorella, një koleksionist i njohur. Përpara ankandit, ato ishin vlerësuar të shiteshin nga 1 milion deri në 1,5 milion dollarë. Megjithatë, ata nuk janë atletet të shitura më shtrenjtë  ndonjëherë. Ky rekord i përket reperit Kanye West, prototipet e të cilit Nike Air Yeezy 1 arritën 1.8 milion dollarë përmes një shitjeje private në prill.

Çmimi rekord për atlete është thyer disa herë në vitet e fundit, dhe tregu tani tërheq interes nga blerësit e përgjithshëm, si dhe nga koleksionistët kryesorë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb