Qeveria australiane do të shpallë një tjetër paketë ndihme sigurie për Ukrainën në korrik.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov e ka bërë të ditur këtë në Twitter pas takimit të tij me zëvendëskryeministrin e Australisë, Ministrin e Mbrojtjes Richard Marles.

“Patëm një takim kuptimplotë me nderin Richard Marles, zëvendëskryeministër i Australisë, Ministër i Mbrojtjes. Ne diskutuam për prioritetet e Ukrainës për forcimin e aftësive të mbrojtjes. Një paketë tjetër e ndihmës për sigurinë do të shpallet nga qeveria australiane në korrik”, thuhet në mesazh.

Reznikov vuri në dukje se gjatë takimit ai i kërkoi Australisë të shqyrtonte mundësinë e trajnimit të pilotëve ukrainas.

“U kërkova miqve tanë australianë që të shqyrtojnë mundësinë e trajnimit të pilotëve ukrainas, sigurimin e automjeteve të evakuimit mjekësor dhe mjeteve të luftës elektronike kundër dronëve. U preka nga komentet e kolegut tim të admirimit për guximin e jashtëzakonshëm të Ukrainës që frymëzon kaq shumë njerëz,” tha ministri.

Reznikov tha gjithashtu se ishte takuar me ministrat e mbrojtjes të Singaporit dhe Zelandës së Re.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb