Autoritetet australiane po kërkojnë për një kapsulë të vogël që përmban një substancë radioaktive, e humbur diku përgjatë një rruge 1 400 km.

Kapsula, e cila përmban një sasi të vogël të caesium-137 radioaktiv, është rreth 6 mm në diametër dhe 8 mm e lartë, deklaroi Western Australia Health (WAH).

Kapsula, e parë për herë të fundit më 10 janar, besohet se ka rënë nga pjesa e pasme e një kamioni diku midis një vendi minierash në veri të qytetit Newman dhe verilindjes së Perthit.

Grupi global i minierave Rio Tinto konfirmoi të shtunën se kapsula erdhi nga një prej minierave të saj.

“Siguria është prioriteti ynë kryesor dhe ne po punojmë dhe mbështesim Këshillin Radiologjik, kontraktorët e përfshirë, si dhe shërbimet e urgjencës për të ndihmuar me kërkimin”, deklaroi

Kapsula nuk mund të përdoret si armë, por mund të shkaktojë pasoja të rënda shëndetësore, tha në një deklaratë Western Australia Health.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: