Dhjetra banorë që preken nga projekti i devijimit të Lanës neë zonën pranë Astirit kanë protestuar këtë të dielë. Ndonëse nuk ka ende një datë të nisjes së ndërhyrjes, përfaqësuesit e 300 familjeve parashtruan shqetësimet e tyre dhe kërkesat që kanë për Bashkinë e Tiranës.

”Nuk ikim pa dëmshpërblim.”- thonë banorët.

Ata e shohin devijimin si masakër dhe shprehen se për këtë janëankuar tek investitori.

Qytetaret thanë se do të ndjekin të gjithë hapat ligjore për të zgjidhur çështjen e tyre ndërsa kërkuan rikthimin e projektir të vjetër, që prek vetëm 40 familje ndërsa i riu prek rreth 300.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb