Filantropisti miliarder dhe themeluesi i Microsoft, Bill Gates tha të mërkurën se ai ka rezultuar pozitiv për COVID-19 dhe po përjeton simptoma të lehta.

“Kam rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Po përjetoj simptoma të lehta dhe po ndjek këshillat e ekspertëve duke u izoluar derisa të jem sërish i shëndetshëm”, ka thënë Gates.

Organizata globale e bamirësisë shëndetësore e Gates, Fondacioni Bill & Melinda Gates kishte premtuar në janar një 150 milionë dollarë për Koalicionin për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (CEPI) për të financuar përgjigjen e saj ndaj pandemisë COVID-19.

Premtimi i fondacionit vjen në krye të qindra milionëve të përkushtuar ndaj përgjigjes globale ndaj pandemisë së coronavirusit, duke përfshirë mbështetjen për prodhuesit e vaksinave dhe zhvilluesit e diagnostikimit dhe trajtimeve.

Gates ka qenë subjekt i shumë teorive konspirative që kanë të bëjnë me origjinën e COVID-19, me thashethemet në internet që pretendojnë se miliarderi krijoi virusin në përpjekje për të kontrolluar njerëzit dhe për të përfituar nga virusi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: