Celine Dion zbuloi se ka çrregullimin e rrallë neurologjik Stiff Person Syndrome (SPS), në një video të fundit që ka postuar në llogarinë e saj personale në Instagram.

Këngëtarja 54-vjeçare iu drejtua fansave të saj me lot në sy, duke thënë se sëmundja që ka është e pashërueshme dhe e ka detyruar të anulojë turneun evropian. Më konkretisht bëhet fjalë për Courage World Tour, ku anulohen tetë koncerte të planifikuara për verën e vitit 2023 (mes tyre koncerti i saj në Greqi më 9 qershor 2023).

Mesazhi i Celine Dion për fansat e saj

“Përshëndetje të gjithëve, më vjen keq që m’u desh kaq shumë kohë që të kthehesha tek ju. Më mungoni shumë të gjithë dhe mezi pres të jem në skenë dhe të flas personalisht me ju. Siç e dini, unë kam qenë gjithmonë një libër i hapur dhe nuk kam qenë gati të them asgjë më parë. Kam një kohë të gjatë që merrem me probleme shëndetësore dhe e kam pasur shumë të vështirë të përballoj sfidat e mia dhe të flas për gjithçka që kam kaluar. Kohët e fundit u diagnostikova me një çrregullim neurologjik shumë të rrallë të quajtur Sindroma e Njeriut të ngurtë që prek 1/1,000,000.

Ndërsa ne ende po mësojmë për këtë gjendje të rrallë, ne tani e dimë se kjo është ajo që po shkakton të gjitha problemet që kam pasur. Fatkeqësisht, këto spazma prekin çdo aspekt të jetës sime të përditshme, duke shkaktuar ndonjëherë vështirësi në ecje dhe duke më penguar të përdor kordat e mia vokale për të kënduar si dikur.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Céline Dion (@celinedion)

Më vjen keq t’ju them sot se kjo do të thotë se nuk do të jem gati të rifilloj turneun tim evropian në shkurt. Unë kam një ekip të madh mjekësh që punojnë me mua për të më ndihmuar të përmirësohem dhe fëmijët e mi të çmuar që më mbështesin dhe më ndihmojnë. Unë jam duke punuar shumë me terapistin tim çdo ditë për të ndërtuar forcën dhe aftësinë time për të performuar përsëri, por duhet të pranoj se ka qenë një luftë. Gjithçka që di është se të kënduarit është ajo që kam bërë gjatë gjithë jetës sime dhe është ajo që më pëlqen të bëj më shumë.

Më mungoni shumë, më mungon t’ju shoh të gjithëve në skenë, gjithmonë jap 100% kur bëj shfaqjen time, por situata ime tani nuk më lejon t’jua jap tani. Për t’u rikthyer tek ju, nuk kam zgjidhje tjetër veçse të fokusohem në shëndetin tim tani dhe shpresoj se jam në rrugën e rikuperimit. Ky është fokusi im dhe po bëj gjithçka që mundem për t’u rikuperuar”.

Çrregullimi i rrallë neurologjik nga i cili vuan

Sindroma e personit të ngurtë (SPS) është një çrregullim neurologjik sporadik, i rrallë. Karakterizohet nga ngurtësimi i luhatshëm i muskujve në trung dhe gjymtyrë dhe nga rritja e ndjeshmërisë ndaj stimujve të tillë si zhurma, prekja dhe shqetësimi emocional, të cilat mund të shkaktojnë spazëm të muskujve. Ndërsa nuk ka kurë për gjendjen, ka trajtime për të ngadalësuar përparimin, me Dion që zbulon se bën gjithçka që mundet për të minimizuar simptomat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb