Ceremonia e shpalljes në Royal Exchange së Charles III Mbret në Londër ka përfunduar.

Deklarata të mëtejshme do të lexohen në Skoci, Irlandë Veriore dhe Uells nesër në mesditë.

Trumbetistët e shtetit drejtuan një procesion që përfshinte Lordin e Bashkisë si dhe oficerë të ndryshëm të qytetit. Charles III u shpall publikisht mbret në një ceremoni historike në Pallatin St James në Londër.

Procedurat historike të sotme nuk janë parë kurrë më parë në kamera. Hera e fundit që këto procese u zhvilluan ishte në vitin 1952, pas vdekjes së babait të Mbretëreshës.

Ishte vendimi i Mbretit Charles III për të lejuar kamerat televizive në Këshillin e Aderimit për herë të parë për të lejuar publikun të shikonte procedurat.

Mbreti Charles III, 73 vjeç, mbajti një fjalim të shkurtër përpara ish-kryeministrave, gjyqtarëve të lartë dhe zyrtarëve të tjerë.

Mbreti bëri një betim dhe i bëri nderime Mbretëreshës, duke u zotuar të ndiqte shembullin e saj.
Ai gjithashtu miratoi një festë të re bankare për funeralin shtetëror të Mbretëreshës – data e së cilës ende nuk është shpallur.

Pastaj u dëgjuan boritë dhe turmat kënduan ndërsa “God Save The King” u shpall nga Mbreti i Armëve.

Përshëndetjet me armë u zhvilluan në Hyde Park dhe Kullën e Londrës ndërsa u lexua Proklamata kryesore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: