Variantet e reja të koronavirusit që po shfaqen janë më infektive sesa ai origjinal që u shfaq në fillim.

Shkencëtarët po studiojnë me urgjencë këto versione të mutuara për të kuptuar se çfarë kërcënimi na paraqesin.

Cilat janë këto variante të reja?

Shqetësimet e ekspertëve aktualisht përqendrohen në një numër të vogël të varianteve të reja të koronavirusit:

  • Një variant në Mbretërinë e Bashkuar është bërë dominues në pjesën më të madhe të Britanisë dhe është përhapur në më shumë se 50 vende të tjera
  • Një variant i Afrikës së Jugut është gjetur gjithashtu në të paktën 20 vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar
  • Një variant nga Brazili

Nuk është e papritur që variante të reja janë zhvilluar – të gjitha viruset mutohen ndërsa bëjnë kopje të reja të tyre për t’u përhapur dhe lulëzuar.

Ka shumë mijëra versione ose variante të ndryshme të Covid-19 që  po qarkullojnë.

Shumica e këtyre ndryshimeve janë të paqëndrueshme. Disa madje mund të jenë të dëmshëm për mbijetesën e virusit. Por disa mund ta bëjnë atë më infektive ose kërcënuese.

  • Variantet e koronavirusit: Shkenca e shpjeguar
  • Sa serioze është kjo?

Dyshohet se variantet e Mbretërisë së Bashkuar, Afrikës së Jugut dhe Brazilit mund të jenë shumë më ngjitëse ose të kapen lehtë sesa versionet e mëparshme.

Të tre kanë pësuar ndryshime në proteinën e tyre spike – kjo është pjesa e virusit që bashkohet me qelizat njerëzore.

Si rezultat, këto variante duket se janë më të mira në infektimin e qelizave dhe përhapjen.

Ekspertët mendojnë se lloji i Mbretërisë së Bashkuar ose “Kent” u shfaq në shtator dhe mund të jetë deri në 70% më i transmetueshëm ose infektiv, megjithëse hulumtimi i fundit nga Shëndeti Publik në Angli e vë atë midis 30% dhe 50%.

Varianti i Afrikës së Jugut u shfaq në tetor, dhe ai ka ndryshime më potencialisht të rëndësishme në proteinën spike sesa varianti në MB.

Ka një nga të njëjtat mutacione si ai në Mbretërinë e Bashkuar, plus dy më shumë që shkencëtarët mendojnë se mund të ndërhyjnë më shumë në efektivitetin e vaksinës. Njëra nga këto mund të ndihmojë virusin të shmangë pjesët e sistemit imunitar të quajtur antitrupa.

Britania e Madhe ka vendosur një ndalim të fluturimeve direkte nga Afrika e Jugut dhe kufizime të fluturimeve për në vend. Kushdo që ka udhëtuar atje kohët e fundit dhe kushdo me të cilin kanë qenë në kontakt, u thuhet që të vendoset në karantinë menjëherë.

  • Varianti i koronavirusit në Afrikën e Jugut: Cili është rreziku?

Varianti i Brazilit u shfaq në korrik dhe ka tre mutacione kryesore në proteinën spike që e bëjnë atë të ngjashme me atë të Afrikës së Jugut.

Qeveria e MB ka njoftuar një ndalim të fluturimeve nga Amerika e Jugut dhe Portugalia si rezultat i këtij zhvillimi.

A do të funksionojnë akoma vaksinat?

Vaksinat aktuale janë krijuar rreth varianteve të mëparshme, por shkencëtarët janë të bindur se ato ende duhet të funksionojnë kundër atyre të reja, megjithëse ndoshta jo edhe aq mirë.

Studimet laboratorike janë duke u zhvilluar për të kontrolluar këtë.

Vaksinat e stërvitin trupin të sulmojë disa pjesë të virusit, megjithatë, jo vetëm këto pjesë të proteinave të pikës.

Në të ardhmen mund të shfaqen variante që përsëri janë më të ndryshme.

Edhe në skenarin më të keq, vaksinat mund të ridizenjohen dhe të rregullohen më mirë .

Ashtu si me vaksinat e gripit, ku çdo herë bëhet një goditje e re për të llogaritur çdo ndryshim në viruset e gripit që qarkullojnë, diçka e ngjashme mund të ndodhë për koronavirusin.

A janë më të rrezikshëm?

Aktualisht nuk ka asnjë provë që sugjeron se ndonjë prej tyre shkakton sëmundje më të rëndë.

Masa të tilla si larja e duarve, mbajtja e distancës nga njerëzit e tjerë dhe mbajtja e një mbulesë fytyre do të ndihmojnë ende në parandalimin e infeksioneve, dhe për shkak se variantet e reja përhapen më lehtë është e rëndësishme të jesh vigjilent.

Çfarë po bëhet në lidhje me të?

Do të shfaqen më shumë variante.

Shkencëtarët në të gjithë botën po shikojnë dhe çdo variant i ri do të studiohet dhe monitorohet nga afër.

Studiuesit në Institutin e Kërkimeve Mjekësore në Kenia thonë se janë duke analizuar një variant të ri që është i ndryshëm nga llojet e Mbretërisë së Bashkuar dhe Afrikës së Jugut.

Ministri i Mbretërisë së Bashkuar për zhvillimin e vaksinave Nadhim Zahawi thotë se tashmë janë vendosur masa për të prodhuar një valë tjetër vaksinash nëse është e nevojshme.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb