Një burrë nga Sigapori ka paditur një grua, pasi e shihte atë vetëm si mik, duke pretenduar se i shkaktoi një traumë dhe i dëmtoi reputacionin. Si kompensim, ai ka kërkuar dëmshpërblim prej 3 milionë dollarësh.

Ai argumenton se dëmshpërblimi do të jetë për të mbuluar humbjet në të ardhura dhe investime, si dhe programe rehabilitimi dhe terapie për të kapërcyer traumën e shkaktuar.

Padia, që do të shqyrtohet javën e ardhshme, e akuzon gruan për “vërejtjet e supozuara shpifëse dhe sjellje të pakujdesshme”, sipas dokumenteve të gjykatës.

Dyshja u takua për herë të parë në vitin 2016 dhe problemet filluan të lindin në vitin 2020, kur marrëdhënie tjetër. “Ndërsa i pandehuri e konsideronte paditësen vetëm si një ‘mik’, ai e konsideronte atë si ‘shoqen e tij më të ngushtë’,” thuhet në dokumentet e gjykatës.

Çështja në të cilën ai kërkon 3 milion dollarë dëmshpërblim do të shqyrtohet më 9 shkurt. Sipas vendimit të gjykatës së magjistraturës, kjo padi e veçantë është nisur në korrik 2022 dhe po kërkon dëmshpërblim “për gjoja vërejtje shpifëse dhe sjellje të pakujdesshme”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb