Deklaratat Moska ka bërë që të aludohet se Rusia po zvogëlon synimet për pushtim, pasi ministria e Mbrojtjes atje tha se do të fokusohej në çlirimin e Donbasit.

Në dritën e këtyre komenteve, zhvillimet rreth lëvizjeve të trupave do të jenë në qendër të vëmendjes, me disa të dhëna që mbështesin nocionin se forcat e armatosura të Rusisë po ndryshojnë rrugën.

Kryetari i bashkisë së Slavutych, ku jetojnë punëtorët e termocentralit bërthamor të Çernobilit, tha këtë mëngjes se trupat ruse ishin larguar nga qyteti, pas raportimeve gjatë fundjavës se ata e kishin pushtuar atë.

Ndërkohë, forcat e armatosura të Ukrainës thanë në orët e para të mëngjesit të sotëm se disa trupa ruse po tërhiqeshin nga rajoni i Kievit në Bjellorusi.

“Rigrupimi i njësive individuale nga Distrikti Ushtarak Lindor vazhdon”, thuhet në një postim në faqen e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

“Njësitë që kanë pësuar humbje të konsiderueshme gjatë operacioneve sulmuese zakonisht vendosen në Bjellorusi për të rivendosur aftësinë luftarake”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb